Manapság már rengeteg harcművészeti és küzdősport egyesület tart órákat a gyermekeknek is. Az alábbiakban szeretném bemutatni, hogy mi a fő különbség az általunk tartott Krav Maga gyerekedzés és a legtöbb karate, judo, ökölvívás és egyéb harci rendszerek között. Célom segítséget nyújtani azoknak a szülőknek, akik nem tudják még, hogy milyen mozgásformát válasszanak gyermeküknek.

Az imént a harci rendszer kifejezést szándékosan használtam. Az én szóhasználatom szerint ebbe beletartoznak a tradicionális harcművészetek (pl. aikido, kung-fu, a karate egyes ágazatai, eszközös stílusok, stb.), a küzdősportok (judo, ökölvívás, kickbox, birkózás, a karate modern ágazatai, stb.), illetve az önvédelemi rendszerek, mint például az általunk is oktatott Krav Maga.

Krav Maga gyerekedzés

A legtöbb edzésen (különösképpen a küzdősportok esetén) a gyermeket arra tanítják, hogy hogyan győzze le az ellenfelét. Mindezt szigorú, előre lefektetett szabályok keretei közé szorítva. Méghozzá úgy, hogy alapvető feltétel az, hogy a szabályokat minden fél betartja. Sajnos, vagy szerencsére az önvédelmi helyzetek a valóságban nem így működnek.

  • Sajnos, mivel az önvédelmi szituációk esetén legtöbbször a gyermek nem döntheti el, hogy résztvevő kíván-e lenni. Nem garantált, hogy egyetlen (fegyvertelen) ellenféllel kell megküzdenie. Nincsenek súly- és korcsoportok, és nincs játékvezető, aki szükség esetén közbelépjen.
  • Szerencsére, mivel a gyermek sincs semmilyen szabályrendszer keretei közé szorítva. Megtehet bármit, alkalmazhat bármilyen technikát, hogy megvédje magát. Amennyiben felismeri a veszélyt, lehetősége van elmenekülni, segítséget kérni és így elkerülni a fizikai konfrontációt. Ezt azonban gyakorolnia kell.

Egy valódi önvédelmi edzés sokkal több kell, hogy legyen, mint ütés és rúgás kombinációk, valamint sportági technikák sokaságának begyakorlása. A Krav Maga gyerekedzéseink során a gyermek megtanulja felismerni a potenciális veszélyhelyzeteket. Megtanítjuk, hogy ha teheti, kerülje el a bajt. Ha szükséges, meneküljön el, és kérjen segítséget. Amikor pedig ezekre nincs lehetősége, védje meg magát bármi áron. Ha ez utóbbira kerül a sor, nem korlátozhatják a gyermeket olyan szabályok, amelyeket ellenfele sem tartana be.

Ezekkel a szempontokkal a legtöbb küzdősport és harcművészeti edzésen nem foglalkoznak. Természetesen ezzel semmi probléma nincs, amennyiben a gyermek (és a szülő) vágya a versenyzés. Remek eredményeket érhet el a sportágában, legyen szó bármilyen küzdősportról (vagy éppen labdajátékról, atlétikáról, úszásról, táncról stb).

Véleményem szerint az edzők és egyesületek felelőssége elvitathatatlan abban, hogy a szülő ne éljen abban a hitben, hogy gyermeke önvédelmet tanul. Rendkívül felelőtlennek tartom, az utóbbi években egyre gyakoribbá váló jelenséget, miszerint  küzdősport és harcművészeti egyesületek a sikeresebb toborzás érdekében önvédelmi jelzővel illetik edzéseiket.

Ugyanis a fent kiemelet szempontok mindegyike elengedhetetlen része kell hogy legyen egy komplex önvédelmi oktatásnak. A mi Krav Maga gyerekedzéseink úgy épülnek fel, hogy a fenti szempontok mindegyikét figyelembe vesszük. A gyermekeknek nem csak elmondjuk, hogy hogyan ismerje fel, majd kerülje el a veszélyes helyzeteket, és hogyan kérjen segítséget, hanem rendszeresen gyakoroltatjuk is vele. Mindezt úgy, hogy a felsoroltakat, és a gyermek kondicionális és koordinációs képességeinek fejlesztése és az önvédelmi fogások, technikák begyakorlása ugyanolyan hangsúlyt kapjon.